Czy zabezpieczenie domu przed włamaniami to jedynie kwestia alarmów, szyb pancernych lub zewnętrznych rolet. Okazuje się, że rozwiązanie może być znacznie prostsze, a dodatkowo nie wpływać negatywnie na estetykę budynku i – co więcej – dostępne w stosunkowo niewielkiej cenie.
Co w takim razie jest tym rozwiązaniem? Są nim folie antywłamaniowe.
Folia antywłamaniowa to niepozorna, ale skuteczna forma ochrony domu, w którą warto zainwestować. Jaki jednak produkt wybrać i jak zmaksymalizować jego potencjał? Sprawdzamy to w niniejszym artykule!
Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, co to są folie antywłamaniowe. I chociaż nazwa sama w sobie naprowadza na właściwe skojarzenia, to siła produktu tkwi w szczegółach. I właśnie tymi szczegółami musimy się zająć.
Folia antywłamaniowa, choć może wydawać się zwykłym kawałkiem przezroczystego materiału, to pozwala wzmocnić powierzchnię, na której została zamontowana, czyli zazwyczaj szybę w oknach lub drzwiach.
Jeżeli więc ktoś nieproszony próbowałby sforsować okno, folia w połączeniu z szybą stawiłyby mu większy opór. Gdybyśmy mogli spojrzeć na to w zwolnionym tempie, dostrzeglibyśmy, jak folia przyjmuje na siebie uderzenie, rozprowadzając siłę po całej swojej powierzchni, dzięki czemu szkło staje się znacznie bardziej wytrzymałe.
Łatwo przy tym zauważyć, że taka ochrona sprawdza się nie tylko w przypadku nieproszonych gości, ale również jako dodatkowe zabezpieczenie szyby, na przykład przed działaniem czynników zewnętrznych.
W związku z tym folię na okno można zamontować w miejscach, które są bardziej narażone na ewentualne uszkodzenia. Przykłady? Życie pisze różne scenariusze, ale powszechnym zastosowaniem jest stosowanie folii w pobliżu placów zabaw dzieci czy w bezpośrednim sąsiedztwie drzew.
Na koniec warto wspomnieć, że folia antywłamaniowa nie jest widoczna gołym okiem, co czyni ją jeszcze bardziej wyjątkową i popularną. Dzięki swojej przezroczystości nie zmienia wyglądu okien ani wnętrza naszego domu, więc stanowi zabezpieczenie, które jest niedostrzegalne na pierwszy rzut oka.
Rynek oferuje różnego rodzaju folie antywłamaniowe, a w naszym sklepie internetowym również można je znaleźć w kilku wydaniach.
Czym różnią się poszczególne produkty i kiedy warto sięgnąć po dany model? To ważne pytania, zatem już na nie odpowiadamy!
W naszej ofercie można dostać folie antywłamaniowe o 3 różnych klasach ochrony:
Oczywiście, im wyższa klasa, tym wyższa siła ochronna i zabezpieczająca.
Na początek przyjrzyjmy się więc foliom klasy P0, których zadaniem jest przede wszystkim ochrona przed niebezpieczeństwami dnia codziennego oraz wyzwaniami, na przykład pogodowymi.
Folia ochronna nie dopuści do rozsypania się szkła w przypadku uszkodzenia okna, a także zabezpieczy wnętrza przed nadmiernym nagrzewaniem i nasłonecznianiem, ponieważ przepuszcza mniej promieni UV. Z drugiej jednak strony nie będzie ona silnym „strażnikiem” przeciwwłamaniowym, ponieważ do tego celu lepiej wykorzystać folie wyższej klasy.
Dobrym kompromisem pomiędzy ceną a wysoką ochroną są folie antywłamaniowe klasy P1, które zadaniem jest nie tylko ochrona przed przypadkowymi uderzeniami, ale również przed celowymi próbami wtargnięcia.
I wreszcie ostatnia z dostępnych opcji, czyli folia klasy P2 i jej zadanie jest proste – nie dopuścić do wtargnięcia żadnego niepożądanego intruza.
A czym różnią się folie antywłamaniowe klasy P1 i P2?
Na pierwszy rzut oka różnica pomiędzy foliami antywłamaniowymi klasy P1 i P2 jest niewidoczna, ale jednak bardzo znacząca. Najprościej rzecz ujmując, folie tych dwóch klas różnią się grubością.
I tak folie P1 są lżejsze i cieńsze, więc stanowią podstawową ochronę. I chociaż dobrze sprawdzają się w swojej roli, to w przypadku silniejszych ataków mogą jednak ustąpić. Z kolei folie P2 lepiej radzą sobie z takimi zagrożeniami, ale oznacza to także wyższą cenę.
Polecane: Jaka folia przeciwsłoneczna do mieszkania? Zobacz najlepsze propozycje
Aby mieć pewność, że folia antywłamaniowa dobrze spełni swoje zadanie, a Ty będziesz mógł spać spokojnie w nocy lub cieszyć się wczasami poza domem, musisz zadbać o prawidłowy montaż. Jak to zrobić?
Wbrew pozorom nie musisz (chociaż możesz) zamawiać specjalistycznej ekipy, ponieważ montaż folii antywłamaniowej można wykonać samodzielnie, a całość zamyka się w czterech prostych krokach.
Krok pierwszy: przygotowanie okna
Zakładamy, że już wybrałeś swoją folię antywłamaniową, na przykład z naszego sklepu internetowego. Jeśli tak, to teraz trzeba odpowiednio przygotować okno.
Starannie oczyść szybę, używając mieszanki wody z łagodnym detergentem lub specjalnych środków czyszczących.
Gdy już to zrobisz, przetrzyj powierzchnię suchą ściereczką, upewniając się, że nie zostanie na niej ani odrobiny wilgoci czy pyłu, które mogłyby osłabić przyczepność folii.
Krok drugi: mierzenie i cięcie
Nasze folie są sprzedawane w rolkach, więc musisz dokładnie zmierzyć powierzchnię szyby i wyciąć z materiału odpowiednie wymiary.
Pamiętaj przy tym, aby zachować niewielki margines błędu, ponieważ lepiej nakleić zbyt dużo i odciąć nadprogramowe kawałki, niż za mało.
Krok trzeci: nałożenie folii
Czas nałożyć folię na szybę. Delikatnie odklej folię od podkładu i przyłóż ją do okna, zaczynając od samej góry i schodząc coraz niżej, dociskając materiał raklą dołączaną w gratisie w naszych zestawach.
Wygładź powierzchnię folii, usuwając wszelkie zagniecenia lub bąbelki powietrza.
Krok czwarty: ostateczne poprawki
Krok czwarty to w dużej mierze kosmetyka, ale warto podejść do tego poważnie.
Przyjrzyj się zatem swojej pracy z bliska, poszukując wszelkich niedoskonałości.
Jeśli zauważysz jakiekolwiek bąbelki, użyj szpatułki, by je usunąć.
Następnie przytnij nadmiar folii przy krawędziach, dbając o to, by linia była równa i estetyczna.
I gotowe – od teraz folia antywłamaniowa dodatkowo zabezpiecza Twoje okna.
Czy folie antywłamaniowe to jedyne sposoby na ochronę okien, a w zasadzie całego dobytku przed intruzami z zewnątrz. Z całą pewnością nie, chociaż zapewniają one świetny balans pomiędzy jakością, trwałością, ceną i funkcjonalnością.
A jakie są inne możliwości? Do najpopularniejszych należą:
Każda z tych opcji ma swoje plusy i minusy, więc szybko się im przyjrzymy.
Szyby antywłamaniowe są wykonane ze wzmocnionego, zazwyczaj hartowanego szkła, które stanowi solidną ochronę. Takie szyby mogą wytrzymać uderzenia młotem, kijem czy innym narzędziem, a ich klasyfikacja jest rozszerzona aż do P8.
Jednak produkty mają również swoje minusy, do których z całą pewnością zalicza się cena. Koszt szyby antywłamaniowej jest oczywiście uzależniony od wielkości okna, ale do ceny należy jeszcze doliczyć montaż, który musi zostać precyzyjnie przeprowadzony.
Proste i skuteczne rozwiązanie, które trudno sforsować. Co więcej, ta opcja nie jest wyjątkowo kosztowna, chociaż wiele zależy od zastosowanego materiału, a także wszelkich „upiększeń”, bo niektórzy decydują się na bardziej wyszukane motywy, które wpasują się w styl architektoniczny domu.
Ich minus? W przypadku pożaru lub innego zagrożenia w wnętrzu domu, uniemożliwiają wydostanie się na zewnątrz. Dodatkowo, w swoim podstawowym wydaniu są bardzo surowe, co nie każdemu będzie się podobać.
Rolety zewnętrzne to wszechstronny produkt, który nie tylko zaciemnia wnętrze, ograniczając nasłonecznienie i nagrzanie pomieszczeń, ale może również stanowić barierę antywłamaniową. Co więcej, powszechność produktu pozwala na znalezienie przystępnych cenowo rozwiązań.
Minusem jest fakt, że rolety zewnętrzne spełniają swoje zadanie tylko wtedy, gdy są zasunięte. Ponadto wymagają profesjonalnego montażu, co może podnieść cenę inwestycji.
NIP 822-237-92-28 |REGON 0152 754 478
Bank Pekao S.A. w Sulejówku
Nr Konta : 24 1240 2148 1111 0010 9670 9787